Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
4 listopada w naszym Oddziale Przedszkolnym w Objezierzu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu najmłodsze dzieci przedszkolne z grupy "Smerfy" i sześciolatki przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Nie zabrakło więc: Księżniczek, Myszki Miki, Spider-Mana, Czarodzieja, Królewny Śnieżki, Pszczółki, Biedronki i wielu innych bajkowych postaci. Swoją obecnością również zaszczycił nas Harry Potter, który wyczarował dzieciom mnóstwo słodyczy na talerzykach. Dzieci zaprezentowały swoje stroje podczas wspólnych tańców i zabaw. W konkursach i quizach odgadywały nazwy znanych bajek i postaci. Na koniec pełnego radości i dobrej zabawy dnia, wszystkie dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie w bajkowej fotobudce. To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Był to dzień pełen wrażeń oraz udaną okazją do integracji.
Żaneta Kubisz
Jesienna zabawa z orzechami w bibliotece szkolnej
W październiku w bibliotece szkolnej odbył się mini konkurs-zabawa. Zadanie uczniów i nauczycieli polegało na oszacowaniu, ile orzechów jest w słoiku. Metodą prób i błędów, dodając, mnożąc, bądź używając innego sposobu z wyjątkiem bezpośredniego kontaktu z orzechami, próbowaliśmy odgadnąć prawidłowa liczbę. W zabawie udział wzięło 81 osób. Najtrafniej liczbę orzechów w słoiku ocenili: Stanisław z klasy VII, a także Pani Justyna Kamińska. Zabawa przysporzyła wiele radości uczestnikom a zwycięzcy otrzymali nagrodę- kubek pełen orzechów.
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Dzień został zainicjowany przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. Patronką tego święta jest autorka książek dla dzieci Joanna Porazińska. Data 29 września to dzień urodzin pisarki. Czytanie dzieciom na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole. Oprócz tego jest wspaniałym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Do szkoły w tym dniu zawitali goście – Rodzice naszych uczniów, a także starsi koledzy z objezierskiego technikum, którzy przeczytali przygotowane wcześniej teksty. Uczniowie starszych klas wysłuchali utworów Adama Mickiewicza, m.in. balladę ,,Romantyczność”, młodsi zaś z zaciekawieniem wsłuchiwali się we fragmenty ,,Pana Kleksa”, ,,Afryki Kazika” oraz serii książek „Magiczne drzewo”. Wszystkim nauczycielom, rodzicom i uczniom, którzy odpowiedzieli na naszą propozycję głośnego czytania serdecznie dziękujemy i zachęcamy do jak najczęstszego czytania w domowym zaciszu z najbliższymi, korzystając z księgozbioru naszej biblioteki.
Angieszka Hoffman
Dzień Jabłka
28 września w klasach I-III obchodziliśmy Światowy Dzień Jabłka.Tego dnia najmłodsi uczniowie przyszli do szkoły ubrani na czerwono, a ich stroje zdobiły emblematy w kształcie jabłek. Wyglądali pięknie. Dzieci podczas zajęć poszerzały wiedzę o jabłku i jego prozdrowotnych właściwościach, a także zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów, które można z niego wykonać. Kulminacyjnym punktem dla naszych maluchów było samodzielne przyrządzenie surówki z jabłka i marchewki. Było smacznie i kolorowo. Celem zajęć i wspólnej zabawy było zachęcanie uczniów do spożywania owoców oraz wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania. Nasz kraj należy przecież do największych producentów jabłek w Europie.
M.F.
Rok Romantyzmu Polskiego w Szkole Podstawowej w Objezierzu – niezwykła lekcja historii i literatury.
Rok 2022 to Rok Romantyzmu Polskiego, ustanowiony w 200. rocznicę wydania „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza. Data ta wyznacza początek polskiego romantyzmu. Była to epoka, w której tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską literaturę, muzykę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej. Aby przywołać dokonania tej epoki uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. J. I. Kraszewskiego w Objezierzu w pierwszym tygodniu nauki czytali strofy „Pana Tadeusza”. Z kolei 19 września 2022 r. spotkaliśmy się w Domu Kultury w Objezierzu, by odczytać publicznie dzieło inicjujące ważny okres w polskiej kulturze i historii. Czy utwory polskich romantyków mają jeszcze wpływ na współczesnego człowieka? Czy nas poruszają, skłania do przemyśleń? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas wspólnego czytania i słuchania „Ballad i romansów”. Dziękujemy Staroście Obornik Pani Zofii Koteckiej, Burmistrzowi Obornik Panu Tomaszowi Szramie, Pani Dyrektor Szkoły Violetcie Sawiak, Pani Ewelinie Furman oraz uczniom klasy ósmej za piękną interpretację utworów Adama Mickiewicza. Wierzymy, że wspólne czytanie i spotkanie z Mistrzem Twardowskim, Strzelcem, Świtezianką i innymi bohaterami, było okazją do refleksji nad naszą kulturą i historią, a także doskonałą lekcja patriotyzmu i szerszego patrzenia na literaturę. Warto pamiętać, że bez twórczości czołowych polskich romantyków nie bylibyśmy dziś tym, kim jesteśmy.
Karina Kurach
Projekt Cyfrowa Polska – „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym - Granty PPGR”.
W poniedziałek 12 września 2022 r., w Domu Kultury w Objezierzu, odbyła się uroczystość przekazania dzieciom sprzętu komputerowego zakupionego w ramach realizacji projektu Cyfrowa Polska – „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym - Granty PPGR”.
Uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej w Objezierzu odebrali zakupiony sprzęt komputerowy z rąk Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego oraz Burmistrza Obornik Tomasza Szramy. W uroczystym przekazaniu sprzętu uczestniczyli również radni Rady Miejskiej w Obornikach Edyta Mikołajczak, Tomasz Kamiński, Renata Małyszek oraz Andrzej Walkowski.
Nadrzędnym celem tego projektu jest wsparcie uczniów i ich rodzin w zakresie dostępu do sprzętu komputerowego oraz dostępu do Internetu. Wszystkim obdarowanym życzymy bezproblemowego używania sprzętu i wspaniałych wyników w nauce. Jest to pomoc bardzo potrzebna w rozwoju cyfrowym dzieci. Życzymy, aby przekazany sprzęt ułatwiał uczniom zgłębianie wiedzy, pomagał w osiąganiu coraz to lepszych wyników na egzaminach zewnętrznych, rozwijania talentów i pogłębiania zainteresowań.